«لجر» یا «لتو»، مسئله این است!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است یکشنبه, ۸ فروردین, ۱۳۹۵ در ساعت ۹:۳۶ ب.ظ

    «لجر» یا «لتو»، مسئله این است!

«لجر» یا «لتو»، مسئله این است!

همه منتظر هستند تا ببیند اولین فردی که پس از هیث لجر فقید، نقش جوکر را بر عهده می‌گیرد، چگونه از پس آن بر خواهد آمد. با انتشار اولین پیش نمایش از فیلم «جوخه انتحاری» و حضور جرد لتو به عنوان ابر شرور مشهور دنیای «دی سی» یعنی جوکر، خیلی از طرفداران پر و پا قرص لجر نیز به تمجید از عملکرد لتو در سی ثانیه حضورش در پیش نمایش پرداختند.

هیث لجر پس مرگ خود تصویری حماسی، راز آلود و کمی نفرت آمیز از خود در ذهن مخاطب بر جا گذاشت؛ قطعاً افزون بر اجرای نقش، اصلی‌ترین چالش جرد لتو مبارزه با همین تصویر در ذهن مردم است. در ادامه به برسی کامل و بی طرفانه‌ی ویژگی‌های مناسب برای نقش جوکر خواهیم پرداخت، ولی در آخر شما مخاطبان هستید که انتخاب می‌کنید که این لبخند به صورت کدام یک بیشتر می‌آید.


ظاهر، پشت پرده هر لبخند داستانی نهفته است!

cdn.unilad.co.uk leto-joker-WEB

قطعاً اولین چیزی که مخاطب به آن توجه می‌کند ظاهر متفاوت دو نقش است. جوکر لجر، با لبخندی مصنوعی، موهایی که خود رنگ کرده و لباس‌هایی چروک. در آن طرف میدان جوکر لتو، موهایی سبز و لب‌هایی به رنگ قرمز براق دارد و عملاً بدون گریم است، چرا که این جوکر بر اثر مواد شیمایی به این شکل در آمده و بر خلاف جوکر سه‌گانه نولان ظاهرش را آرایش نکرده است.

چهره دل نشین لجر و هماهنگی بی نظیر بین حرکات و گریم منحصر به فرد، باعث ایجاد یک علاقه خاص نسبت به جوکر خلق شده توسط وی دارد و دقیقاً همین مسئله باعث نفرت نسبی مخاطب نسبت به جوکر جرد لتو خواهد شد؛ فردی با موهای سبز! لباس‌هایی با رنگ‌های زننده و حرکاتی که به معنای واقعی بی‌رحمانه است، یک نمونه کامل از جوکر نفرت انگیز داستان‌های مصور است.


دو جوکر با پیشینه‌هایی متفاوت

جوکری که نولان برای مخاطبان تعریف کرد، خلافکاری بود که در برخی صحنه‌ها از شخصیت مثبت داستان محبوب‌تر می‌شد، کاری که پدرش در کودکی با او انجام داده است، اگر چه در هر بار بازگو کردن آن متوجه داستانی دیگر می‌شویم ولی همین موضوع در نوع خود بیننده را به درک شخصیت جوکر و قبول هر چه به بیشتر وی سوق می‌دهد.

جرد لتو خلافکاری است که بر اثر تماس با مواد شیمایی موهایش به رنگ سبز در آمده و پوستش بی رنگ شده است! این جوکر بیشتر در کتاب‌های مصور حضور دارد و درست به مانند جوکری که توسط جک نیکلسون به سینماها آورده شده بود روحیه‌ای خشن‌تر نسبت به جوکر حس لجر خواهد داشت.

screencrush.com jared-leto-jokers-pic


نقش مقابل

یکی از مهم‌ترین عوامل در تأثیر گذار بودن یک شخصیت، نقش مقابل آن شخصیت است. لجر در مقابل بتمن، لتو در مقابل جوخه انتحاری! به واقع جوکری که در مقابل بتمن قرار می‌گیرد باید باهوش‌تر، بی‌رحم‌تر و بسیار محتاط‌تر عمل کند چرا بتمن باهوش‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت دنیای کتاب‌های مصور دی سی است.

با قاطعیت می‌توان گفت که حضور بتمن در فیلم جدای از شخصیت مثبت اش یک وزنه برای ایده‌هایی بود که توسط  جوکر اجرا شود. جرد لتو باید با جوخه‌ای به مبارزه بپردازد که همانند خودش روزی خلاف‌کار بوده و گذشته‌ای تاریک دارند.

جوکر و عاشق پیشگی؟

«هارلی کوئین» معشوقه و دل داده جوکر!

در فیلم شوالیه تاریکی عدم حضور نقش زنی که به جوکر وابسته باشد را می‌توان یک نقطه مثبت در نظر گرفت. این امر از آن جهت مثبت خواهد بود که جوکر با آن روحیه خاص نمی‌تواند عاشق شود و از طرف دیگر در فیلم جوخه انتحاری می‌فهمیم که جوکری که می‌شناسیم با جوکر قبلی تفاوت خواهد داشت، چرا که رابطه عاشقانه‌ای که در این فیلم بین جوکر و هارلی کوئین شکل خواهد گرفت بسیار تأثیر گذار خواهد بود و وارد شدن یک شخصیت منفی زن با ویژگی‌هایی که هارلی کوئین را نسبت به بقیه ابر شرورها متمایز می‌کند، می‌تواند بر روند فیلم تأثیر گذاشته و قابلیت‌های بازیگری جرد لتو را بیشتر به چالش بکشد.static.srcdn.com Joker-and-Harley-Quinn-620x370


صدا برگ برنده این مبارزه خواهد بود!

از تمامی موارد بالا هم که بگذریم، صدای بازیگران به تنهایی می‌تواند پیروز نبرد میان لتو و لجر باشد؛ اما انتخاب اینکه کدام صدا تأثیر گذار تر از دیگری است بسیار بسیار مشکل خواهد بود. موانعی نیز بر سر راه وجود دارد؛ فیلم شوالیه تاریکی فرصت مناسبی را برای برسی تمامی جنبه‌های آوایی که توسط جوکر لجر اجرا شده را به ما می‌دهد، اما تمام چیزی که از صدای جرد لتو به عنوان جوکر در اختیار داریم تنها یک کلیپ سی ثانیه است.

با این حال اجرای چند دیالوگ در پیش نمایش توسط جرد لتو خارق‌العاده بوده و شکی نیست که یکی از مزیت‌های جوکری که توسط وی اجرا می‌شود همین صدای بی نظیر او باشد.

اما از طرف دیگر حالت صحبت جوکر لجر چیزی از یک لتو کم ندارد و می‌توان گفت یکی از بهترین تحریرهای صدایی است که می‌توان در تمام تاریخ سینما پیدا کرد!


پشت پرده

dailysuperheroes.com heath-ledger-joker

جرد لتو و هث لجر هر دو برنده اسکار هستند، هر دو نقش‌های به یاد ماندی در کارنامه‌های خود دارند ولی فقط یکی از آنها فرصت خلق نقش‌های به یاد ماندنی دیگر را دارد. پس از مرگ غم انگیز هیث لجر و در حالی که تنها ۲۷ سال داشت، دو بار برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده بود.

جرد لتو با بازی در فیلم «باشگاه خریداران دالاس» خود را به عنوان یکی از بهترین بازیگران حال حاضر هالیوود معرفی کرد و برنده شدن جایزه اسکار به خاطر همین نقش نیز مهر تاییدی بر این ادعا بود.

دو بازیگر که هر دو کارنامه‌ای درخشان داشته و در کلاس خود بهترین هستند.


سخن پایانی

به واقع اجرای نقش جوکر برای هر بازیگری سخت است چرا که نقشی پیچیده و در عین حال دارای سادگی خاصی است. برای اجرا چنین نقشی بازیگر باید به معنای واقعی شیفته نقش باشد و عمیقاً در آن فرو رود. اگر چه پیشرفت‌هایی که در دنیای سینما ایجاد شده بازیگران را به هر چه بهتر اجرا کردن نقش‌ها کمک می‌کند ولی باز هم بازیگر است که جاودانه شدن نقش را رقم میزند.

جوکر لتو بیشتر جوکر بوده و از حاشیه هایی که نولان به نقش جوکر وارد کرده خبری نیست. در واقع لتو، جوکری با طعم جوکر را برای مخاطب به ارمغان آورده است.

نظر شما در مورد جوکر جدید چیست؟ به دور از حاشیه‌های پیرامون لجر و حس تعصب خاصی که ناخودآگاه در ذهن‌ها به وجود می‌آید، کدام جوکر موفق‌تر خواهد بود؟

cms2.monitorday.com 18962